Prof. Dr. M. Nadir Yücel

prof_dr_mehmet_nadir_yucel

31 Temmuz 1930 tarihinde Haymana’da doğdu İlk, orta ve lise öğrenimlerini Ankara’da tamamladı. Ankara Gazi Lisesi’nden mezun olduktan sonra İTÜ’ye girdi. Bu sırada yurtdışı burs sınavını da kazanarak Elektronik Mühendisliği öğrenimi görmek üzere 1953 yılında İngiltere’ye gönderildi. Liverpool Üniversitesi’nden B.Eng.(Hons.) derecesiyle mezun oldu. İngiltere’de ve Almanya’da çeşitli firmalarda staj yaptıktan sonra Türkiye’ye döndü. Basın Yayın Genel Müdürlüğü’nde (şimdiki adıyla TRT) çalıştı. Askerlik görevini Genelkurmay İlmi İstişare Başkanlığı’nda yaptı. 1958 yılında NATO’da araştırmacı olarak görev aldı ve yurtdışına gitti. Paris ve Lahey’de Shape Teknik Merkezi’nde çalıştı. Paris’te iken Prof. Jean Ville ile Paris Üniversitesi'nde doktora yaptı. 1968 yılında yurda dönerek İTÜ Elektronik Hesap Bilimleri Enstitüsü’nde çalışmaya başladı. Daha sonra Mühendislik Mimarlık Fakültesi ve Elektrik Elektronik Fakültesi’nde öğretim üyeliğine atandı. 1971-72’de Londra Üniversitesi “Institute of Computer Science”da “Senior Research Fellow” olarak bulundu. 1972 yılında “Elektronik Hesap Makinelerinde Sıralama Yöntemlerinin İncelenmesi” adlı tezi ile Doçent; 1978 yılında da “Programlama Kontrol Yapıları Üzerine bir İnceleme” adlı tezi ile İTÜ’den Profesör unvanlarını aldı. Uzun süre İTÜ Kontrol ve Bilgisayar Bölümü Bilgisayar Bilimleri Anabilim Dalı Başkanlığı yapmıştır. 1997 yılında yaş haddinden emekli olmuştur. Emeklilik sonrasında lisasüstü programlarda ders vererek katkılarını sürdürmüştür. Yurt içinde ve yurt dışında çeşitli toplantılara birçok bildiri sunmuştur. İngilizce ve Fransızca yayınları vardır. Beş kitabı yayınlanmıştır. İTÜ dışında İstanbul Üniversitesi, Londra Üniversitesi, ODTÜ, ve Boğaziçi Üniversitesi’nde dersler vermiştir. Evlidir ve iki çocuk babasıdır.

Prof. Dr. M. Nadir Yücel hocamız 8 Ocak 2019 Salı günü malesef aramızdan ayrıldı.  Tüm Akademik camiaya ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz.
 


Prof. Dr. A. Coşkun Sönmez

coskun-sonmez

Prof. Dr. A. Coşkun Sönmez 05.06.1959 tarihinde, Adapazarı’nda doğdu. Lisans öğrenimini 1981 yılında, İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik-Elektronik Fakültesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümünde yaptı. 1983 yılında, İTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü Elektronik Mühendisliği bölümünde yüksek lisans eğitimini bitirdi.

1992 yılında Cambridge Üniversitesi Mühendislik bölümünde doktora eğitimi aldı. Çalışma alanı robotlar , yapay zeka ve görüntü işleme konularıydı. Milli Eğitim Bakanlığı’ndan doktora bursu, İngiltere’den  ORS Bursu (Overseas Research Students Awards), Cambridge Üniversitesi’nden  Charles Hesterman Merz Vakfı bursları aldı. 

1982-1984 yılları arasında İTÜ Sakarya Mühendislik Fakültesinde araştırma görevlisi olarak görev yaptı.

1993-1998 yılları arasında İTÜ Elektrik-Elektronik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği  Bölümünde Yardımcı Doçent , 1999-2005 yılları arasında Doçent olarak görev yaptı.

2005-2014 yılları arasında Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Elektronik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde Profesör olarak görev yaptıktan sonra, 2014 yılında İTÜ Bilgisayar ve Bilişim Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde görevine devam etti.

Şubat 1997 – Şubat 1999 yılları arasında İTÜ Elektrik Elektronik Fakültesi Yönetim Kurulu üyeliği,

Mayıs 1998 – Ekim 2004 arasında İTÜ Elektrik Elektronik Fakültesi, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Bölüm Başkan Yardımcılığı,

Şubat 2015’den itibaren İTÜ Bilgisayar-Bilişim Fakültesi Senatörü olarak görev yaptı.

Akademik çalışmalar

Pek çok ulusal ve uluslar arası yayının yazarları arasında bulunan Prof. Dr. Sönmez, 40 Yüksek Lisans, 5 Doktora tezi yönetmiştir.

Prof. Dr. A. Coşkun Sönmez hocamız 19 Şubat 2015 Perşembe günü malesef aramızdan ayrıldı. Sevenlerine ve tüm akademik camiaya başsağlığı diliyoruz.