Bölümde, bilgisayar ağları, bilgisayarla görü, deprem tahmini, doğa-esinli hesaplama, doğal dil işleme, makine öğrenmesi, paralel ve dağıtık bilgi işleme, veri madenciliği, yapay zeka ve robotik, tarımsal izleme ve bilgi sistemleri, biyoinformatik, yazılım modellemesi ve analizi alanlarında eğitim ve araştırmalar yapılmaktadır. Bilgisayar Mühendisliği Bölümü'nden mezun olanlar Bilgisayar Mühendisi ünvanını alırlar. Mezunlar, kamu ve özel sektör kuruluşlarında bilgi sistemlerinin kurulması, işletilmesi ve yazılım geliştirme alanlarında çalışabilmektedir. Uygulama ağırlıklı çalışmalara yatkın olan mezunlar, büyük iletişim ve finans firmalarının araştırma geliştirme bölümlerinde görev yapmaktadırlar. Donanım alanında uzman olan mezunlar, bilgisayarlı sistem tasarlama, üretme ve atanmış sistem geliştirme alanlarında önemli çalışmalar yapmaktadırlar. 

abet-akreditasyonu

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği Lisans Programı, ABET Mühendislik Akreditasyon Komisyonu (EAC) tarafından akredite edilmiş bir programdır, www.abet.org, (Criteria: Computer Engineering). Daha fazla bilgi için Akreditasyon sayfasını ziyaret edebilirsiniz.Dersler


Bilgisayar Mühendisliği lisans programlarının ders planları ve dersler hakkında bilgi için Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı'nın sitesine başvurabilir, fakültemiz öğretim üyeleri tarafından verilen dersler hakkında ayrıntılı bilgiye Ninova uzaktan öğrenim sitesindeki fakülte sayfamızdan ulaşabilirsiniz.


Bitirme ödevlerine ilişkin genel bilgilere ve belgelere  BLG 492 Ninova sayfasından ulaşabilirsiniz.


Sıkça Sorulan Sorular


Bilgisayar mühendisliği lisans eğitiminde hangi programlama dilleri öğretiliyor?

Bu programımızda derslerde öğretilen diller C ve C++. Çeşitli derslerin projeleri ve ödevleri için PHP, Java, C#, Prolog, Scheme, Haskell, Python gibi diller de kullanılıyor. Ancak programlama dilleri hızla değişen ve gelişen bir alan olduğundan ve her yıl bazı diller arka planda kalırken bazı yeni diller ortaya çıktığından bölümümüz öğrencilerin belli bir dili öğrenmelerinden çok, yeni dilleri kendi başlarına kısa sürede öğrenebilecek birikimi ve beceriyi kazanmalarına önem verir.
Bölümünüze yatay geçiş koşulları nelerdir?

İTÜ'de üniversite dışı yatay geçişler 2nci sınıfa (3ncü yarıyıl) Yükseköğretim Kurumlarında Önlisans ve Lisans Düzeyindeki Programlar Arasında Geçiş, Çift Anadal, Yan Dal İle Kurumlar Arası Kredi Transferi Yapılması Esaslarına İlişkin Yönetmelik uyarınca yapılır. Bu yönetmelik ve İTÜ'de yatay geçişe ilişkin diğer bilgilere Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı'nın sayfasından erişilebilmektedir.

Bölümünüzün çift anadal programı (ÇAP) koşulları nelerdir?

İTÜ'de çift anadal programı Yükseköğretim Kurumlarında Önlisans ve Lisans Düzeyindeki Programlar Arasında Geçiş, Çift Anadal, Yan Dal İle Kurumlar Arası Kredi Transferi Yapılması Esaslarına İlişkin Yönetmelik uyarınca yapılır. Bu yönetmelik ve başvuru bilgileri Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı'nın sayfasında mevcuttur.


Öğrencilerimiz ve öğretim elemanlarımız elde ettikleri yarışma dereceleri ve yaptıkları akademik yayınlar ile başarılarına bu sayfadan ulaşabilrisiniz.